Dobierając wyposażenie do swojego domu, można się naprawdę zainspirować. Wbrew pozorom aranżacja kuchni to wcale nie mniejsza ilość możliwości. Nie musisz decydować się na ciąg szafek nad głową lub wybierać prostego wzornictwa. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego gustu. Jeśli zaś nie jesteś pewien, jak chciałbyś urządzić swoją kuchnię, mamy kilka stylowych propozycji.
Powiew Skandynawii
Norwegia czy Finlandia to kraje, który mogą pobudzić wyobraźnię projektanta wnętrz. Mimo że, aranżacje w stylu skandynawskim charakteryzuje prostota, to jednak jest w niej coś przykuwającego uwagę. W kuchniach i innych wnętrzach w tym stylu można znaleźć naturalne materiały, takie jak drewno, szorstki kamień czy bawełniane dodatki. Przestrzeń zaś robi wrażenie większej niż jest w rzeczywistości za sprawą zastosowania jasnej kolorystyki oraz niewielkiej ilości ozdób. Wszystko tu ma być praktyczne i jednocześnie atrakcyjne wizualnie. Styl skandynawski pasuje do pomieszczeń o różnej wielkości. Chodzi o to, aby wystrój był funkcjonalny, a wnętrze stało się jak najjaśniejsze (dlatego często rezygnuje się z firan czy zasłon).
Rustykalne klimaty
Sielskie życie? Któż nie chciałby takiego wieść. Styl rustykalny to przeniesienie się do wiejskiego domku, w którym czas płynie wolniej, a wokoło pełno jest starych sprzętów, drewna, ceramiki i naturalnych tkanin. Aby tego typu aranżacja kuchni dobrze się prezentowała, trzeba mieć do dyspozycji większą przestrzeń. Jak bowiem wyobrazić sobie wiejskie życie bez solidnego, drewnianego stołu, do którego mogą wspólnie zasiąść wszyscy domownicy? Często spotyka się też w takich miejscach stare piece kaflowe, które mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. By klimat został utrzymany, warto zadbać o odpowiednie wkomponowanie działających i wykorzystywanych urządzeń.
Nowoczesność i odważny kolor
Przeciwwagą dla stylu rustykalnego jest nowoczesność często kojarzona z miejskością. Taka aranżacja kuchni nie będzie charakteryzować się zbyt dużą ilością dodatków. Trzeba raczej postawić na przemyślany minimalizm, pochować zbędne elementy, wybrać nieskomplikowane formy: kwadrat czy koło. Ciekawym podejściem do tego stylu jest wybór prostych mebli i stonowanych kolorów (jak przystało na nowoczesność we wnętrzach), a dodanie jednego, mocnego akcentu. Może być nim obraz, fragment ściany w innym kolorze lub pokryty tapetą. Ważne tylko, by zachować umiar, bowiem bardzo łatwo jest przesadzić z ilością akcentów czy dodatków, a wtedy do wnętrza może nieoczekiwanie wkraść się chaos.
Aranżacja kuchni z elementami industrialnymi
Styl industrialny to doskonała propozycja do pomieszczeń z aneksem kuchennym. Zestawy możesz sprawdzić tutaj – https://meblezet.com/17-zestawy-mebli-kuchennych . Z założenia bowiem w takich aranżacjach dominują otwarte przestrzenie. Dzięki temu całe mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Ważną rolę odgrywa tu również oświetlenie. Jeśli masz możliwość, możesz zamontować duże, pionowe okna, stylizowane na fabryczne. Musisz jednak pogodzić się z brakiem zasłon czy firanek, gdyż one nie będą tu pasować. Jeśli chcesz osłonić okna, wybierz rolety lub żaluzje. Do oświetlenia nocnego warto wybrać charakterystyczne lampy, które wyglądają jak wzięte prosto z hali przemysłowej. Warto wyposażyć kuchnię zarówno w produkty wiszące nad kuchennym blatem, jak i przenośne lampki. Ściany w pomieszczeniu urządzonym w tym stylu zwykle są bardzo surowe. Mogą być zrobione z cegły czy zimnego betonu. Jeśli chodzi o meble, to doskonale sprawdzą się tu te stare, podniszczone elementy lub proste, własnoręcznie wykonane przedmioty. Możesz odkupić od kogoś starą szafę i ją odświeżyć albo zrobić stolik z drewnianych skrzynek.