Aranżacja kuchni – na jaką się zdecydować?

Istnieje wiele stylów, w których można urządzić kuchnię. Sporo zależy od osobistych upodobań, jednak są też pewne zasady, których należy przestrzegać w każdym wnętrzu. W naszym artykule dzielimy się naszymi refleksjami na ten temat. Jeśli sam zastanawiasz się nad tym, jaka powinna być aranżacja kuchni, to zapraszamy do lektury.

Ogólne zasady aranżacji

Chcąc dobrze urządzić kuchnię, przede wszystkim musisz zadbać o to, by była wygodna. Nawet najpiękniejsze pomieszczenie nie sprawdzi się, gdy ciężko będzie się w nim poruszać. Nie wystarczy stworzyć stylowej kuchni, by się w niej dobrze czuć. Trzeba zadbać jeszcze o komfort domowników. W tym pomieszczeniu musi być zatem miejsce na przyrządzanie posiłków. Powinien być na przykład funkcjonalny blat i dobre urządzenia AGD. Musi być też na tyle dużo szafek i miejsca do chowania potrzebnych rzeczy, żeby można było pomieścić w nich wszystko, a na zewnątrz łatwo było utrzymać porządek.

Poza tym w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach, wszystko musi do siebie pasować. Kiedy więc zdecydujesz się już na jakiś styl, to się go trzymaj. Cała aranżacja kuchni powinna być zrobiona według raz obranej strategii. Nie zmieniaj zdania co kilka minut ani też nie kupuj mebli z wielu różnych zestawów, tylko dlatego, że Ci się akurat spodobały w sklepie. Możesz mieszać koncepcje tylko wówczas, gdy łączenie różnych produktów było planowane i to jest Twój pomysł na wnętrze.

Kuchnia nowoczesna czy przytulna?

Kiedy masz już jako takie pojęcie o tym, czego należy się trzymać przy urządzaniu kuchni, pora zdecydować, jaka ona ma być. Czy wolisz przytulne, ciepłe wnętrza, czy raczej te nowoczesne? Każdy ze stylów ma swoje plusy. Na przykład klasyczna kuchnia to często proste meble i przestrzenie łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei wnętrze bardziej przytulne to zazwyczaj też więcej elementów: rośliny, dodatki, które tworzą niesamowity klimat.

Wyposażenie a wielkość pomieszczenia

Kwestii urządzenia kuchni nie można rozpatrywać w oderwaniu od jej wielkości i kształtu. To, jak duże i ustawne jest pomieszczenie w dużym stopniu wpływa bowiem na ilość i rodzaj mebli, które zmieszczą się do środka. Poza tym do dużych kuchni można podejść z nieco większym luzem. W małych przyda się natomiast kreatywność, by połączyć funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Można wyczarować coś pięknego, oczywiście, w każdej kuchni, nawet tej wąskiej czy malutkiej.

Dodaj komentarz