Fototapeta do kuchni – sposób na ożywienie aranżacji

Istnieje wiele sposobów na stworzenie w kuchni wyjątkowej przestrzeni, w której miło będzie przesiadywać nie tylko wtedy, gdy trzeba przyrządzić jakiś posiłek. Czasami aranżacja kuchni znacznie zyskuje już po dodaniu jednego wyrazistego elementu. Może być nim na przykład piękna fototapeta. Wybór tych produktów jest tak duży, że nieraz ciężko się zdecydować.

Kiedy warto postawić na fototapetę?

Najlepiej jest nakleić fototapetę wtedy, gdy przeprowadza się akurat większy remont i od nowa urządza kuchnię. Wówczas zdecydowanie łatwiej jest połączyć meble z tym ciekawym akcentem. Istnieje jednak możliwość zastosowania fototapety praktycznie w każdym momencie. Ściana pod nią musi być tylko odpowiednio zagruntowana. Najlepiej, gdy zajmie się tym fachowiec. Ty zdecyduj jedynie, czy fototapeta to rzeczywiście pomysł na urozmaicenie Twojej przestrzeni.

Jeśli masz dość prostych, stonowanych kolorów, w które obfitowała dotąd aranżacja kuchni, to fototapeta może okazać się świetnym rozwiązaniem. Pozwoli Ci wprowadzić do wnętrza nieco więcej żywych barw, nawet bez zmiany umeblowania. Powinieneś jednak zastanowić się, co ma się na niej znaleźć i jakie kolory będą pasowały do pozostałych elementów w kuchni. Jeżeli dominuje tu biel, to możesz wybrać białą fototapetę z wyrazistymi zielonymi owocami, trawami lub pięknym widokiem. Dostępne są też, oczywiście, produkty w innych barwach. Można więc spokojnie dać się ponieść wyobraźni. Jeżeli jesteś kawoszem, to pewnie spodoba Ci się fototapeta z ziarnami kawy.

Warto wiedzieć, że ten produkt jest raczej propozycją do dużych i średnich pomieszczeń. W malutkich kuchniach bowiem wyrazista fototapeta może jeszcze zmniejszyć optycznie przestrzeń. Są jednak na rynku również grafiki, które robią wrażenie, jakby pomieszczenie było większe. Można ich użyć, gdy kuchnia jest średniej wielkości lub o nietypowym kształcie. Najlepiej przyjrzeć się wówczas różnym propozycjom i wybrać coś dla siebie.

Gdzie umieścić fototapetę?

Popularnym miejscem montażu fototapety jest przestrzeń nad kuchennym blatem. Wówczas zastępuje ona po prostu kafelki czy inną okładzinę. Należy jednak pamiętać, że taki pas z grafiką dość mocno przykuwa wzrok, więc dobrym pomysłem będzie rezygnacja z innych dodatków, a przynajmniej tych bardzo wyrazistych.

Druga możliwość to umieszczenie grafiki na dowolnej, innej ścianie. Nieraz zdarza się wówczas, że fototapeta zajmuje całą jej powierzchnię i w zależności od doboru produktu, można osiągnąć efekt delikatnego podkreślenia charakteru kuchni lub mocno zwrócić uwagę na to miejsce. Wiele zależy od tego, czy grafika jest w stonowanych barwach, a także od stopnia dopasowania do pozostałych elementów w pomieszczeniu.

Popularne motywy na fototapecie

Jakie motywy masz do wyboru? Tak naprawdę jest ich bardzo wiele. Te fototapety, które często znajdują się nad blatem utrzymane są w tematyce jedzeniowej: owoce, warzywa, zioła. Popularne są też różnego rodzaju widoki i pejzaże. Z kolei na innych ścianach w kuchni umieszcza się nieraz fototapetę z napisami. Mogą być na niej wymienione rodzaje napojów kawowych albo składników żywnościowych. Dosyć częsta jest też aranżacja kuchni, w której pojawiają się motywy związane z podróżami. Dla fanów kawy i zwiedzania świata dobrym pomysłem będzie umieszczenie w kuchni fototapety z mapą, utworzoną z ziaren. Warto wspomnieć też o różnego rodzaju figurach geometrycznych czy surowcach, które pasują do różnego typu pomieszczeń.

Dodaj komentarz